Sandra Izbaşa şi Flavius Koczi vor participa la un concurs în Elveţia

0

La doar o săptămână de la încheierea Campionatelor Mondiale, gimnaştii Sandra Izbaşa şi Flavius Koczi reiau competiţiile europene, urmând a participa la cea de-a 27-a ediţie a Memorialului Arthur Gander, la Chiasso (Elveţia).

În afara lui Flavius Koczi, mai mulţi participanţi şi medaliaţi la CM de la Rotterdam se vor alinia la competiţia din Elveţia, cum ar fi Philipp Boy (Germania), Jordan Jovcev (Bulgaria), Huang Yuguo şi Zou Kai (ambii China), Yann Cucherat (Franţa), Matteo Morandi (Italia), Jeffrey Wammes (Olanda), Maxim Deviatovski (Rusia) sau Nikolai Kuksenkov (Ucraina).

Lista gimnastelor participante la Turneul Memorial Arthur Gander le va include, printre altele, pe Zhang Yelinzi (China), Marine Brevet (Franţa), Vanessa Ferrari (Italia), Lisa Katharina Hill (Germania), Marlies Rijken (Olanda), Ariella Keslin (Elveţia) sau Anastasia Koval (Ucraina).

Sandra Izbaşa a câştigat ediţia Memorialului Arthur Gander din 2008, când a participat şi Flavius Koczi, care s-a clasat pe locul patru. În 2009, Marian Drăgulescu a fost pe primul loc, în timp ce Diana Chelaru s-a clasat pe poziţia secundă.

După competiţia de sâmbătă, tot în Elveţia, dar la Zurich, va avea loc Swiss Cup, un duel pe perechi, la care vor participa Izbaşa şi Koczi, evoluţiile lor individuale urmând a puncta ca un total al echipei, în clasamentul general.

Până la finalul anului, gimnastica europeană mai programează etape de Cupă Mondială, după cum urmează: Osijek (Croaţia, 5-7 noiembrie), Stuttgart (Germania, 12-14 noiembrie) şi Glasgow (Marea Britanie, 12-14 noiembrie).