Larisa Iordache, alte patru medalii la gimnastică

0

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat, vineri, patru medalii - două de aur şi două de argint, iar gimnastul Daniel Rădeanu una de aur în finalele pe aparate de la Festivalul Tineretului European, de la Trabzon.

Larisa Iordache a cucerit medalii de aur la sol ((14.275) şi la bârnă (15.000) şi argint în finala la sărituri (14.225) şi paralele (13.475).

În finala la bârnă, Georgiana Gheorghe s-a clasat pe locul 5 (13.625), iar la sol, Maria Balea a fost a opta (12.975).

Daniel Rădeanu a primit cea mai mare notă din finala la sol, 14.125, cu care a câştigat medalia de aur. Andrei Groza s-a clasat pe locul 5 în aceeaşi finală, fiind notat cu 13.650. Acelaşi sportiv a fost pe poziţia a 4-a în finală la inele, primind nota 13.825, la fel şi Daniel Rădeanu la sărituri (14.512).

Medaliile cucerite de cei doi gimnaşti români măresc zestrea delegaţiei tricolore la 13 trofee, celelalte medalii fiind obţinute de gimnasta Larisa Iordache, aur la individual-compus, Daniel Rădeanu, argint în finală la individual-compus, judoka Larisa Florian (aur la 52 kilograme) şi Ştefania Dobre (argint la 57 kg), atletele Dana Loghin, aur la 2000 metri obstacole (6:40.93 minute, nou record al compeţiei), Anca Maria Bunea, argint la 3000 metri (9:30.81 minute) şi Ligia Grozav, bronz la săritura în înălţime (1.79 metri), plus cea de la gimnastică - argint pe echipe, la feminin (110.550 puncte).