UPDATE CE de canotaj: Aur şi pentru echipajul opt plus 1 feminin

0

Echipajul format din Camelia Lupaşcu şi Nicoleta Albu au cucerit prima medalie de aur,la Campionatele Europene de canotaj, în proba de două rame, pe distanţa de 2000 de metri.

Echipajul de opt plus unu a cucerit cea de-a doua medalie de aur pentru România la CE terminănd cursa în 6.35.45 de minunte.  Echipa formată din  Roxana Cogianu, Ionelia Zaharia, Maria Bursuc, Ioana Crăciun, Adelina Cojocariu, Nicoleta Albu, Camelia Lupaşcu, Eniko Mironcic şi Teodora Stoica s-au impus fără probleme, după ce au condus toată cursa.  Podiumul a fost completat de Olanda, locul 2 şi Germania locul 3.

Cele două sportive au trecut linia de sosire după 7:22.89 minute, dominând permanent cursa.

Podiumul a fost completat de reprezentantele Germaniei, Marlene Sinnig şi Kerstin Hartmann, cu 7:25.25, urmate de sportivele din Croaţia, Sonja Keserac şi Maja Anic, care au fost cronometrate cu timpul de 7:27.62.