Baschet: Stănescu și Diaconu, MVP-urile săptămânii

0

Virgil Stănescu și Florina Diaconu au fost desemnați cei mai buni jucători ai săptămânii de către Federația Română de Baschet. Stănescu a marcat 25 de puncte în victoria Stelei Turabo cu BC Argeș Pitești, scor 86-69 iar Florina Diaconu a încheiat cu 29 de puncte pentru Rapid în victoria cu Național Iași, scor 80-58.

Pivotul echipei CSA Steaua Turabo Bucuresti a avut o linie statistică de remarcat, cu 25 de puncte în 26 de minute de joc și cu un indice al eficienței de 34 (10-14 la aruncarile de 2 puncte - 71,4%; 5-5 la aruncari libere -100%; 11 recuperări, 2 capace). Evoluția lui Virgil Stănescu le dă mari speranțe steliștilor pentru meciul de mâine cu Dinamo Moscova din cadrul FIBA Eurochallenge Cup. Partida se joacă de la ora 19.00 în Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazul din București și este în direct la Sport.ro.

Un contracandidat puternic pentru Stănescu a fost tânărul internațional român Titus Nicoară, de la Gaz Metan Mediaș care a înregistrat un nou double-double, 19 puncte, 10 recuperări în victorie echipe sale cu Energia Rovinari, scor 85-69.

În intrecerea feminina, cea mai bună jucatoare a etapei a săptămânii a fost Florina Diaconu. Coordonatoarea de joc a echipei Rapid Bucureștișsi a naționalei României a avut o statistică impresionantă cu 29 de puncte marcate în 30 de minute de joc și un indice al eficienței de 34 (10-15 la aruncările de 2 puncte -66.7%; 3-8 la aruncările de 3 puncte - 37.5%; 6 recuperari; 7 intercepții).