Baschet: Oradea, succes cu Timişoara

0
CSM Oradea
CSM Oradea

CSM Oradea a învins cu 58-39 pe Bega Danzio Timişoara în epilogul etapei a 12-a a Diviziei A la baschet feminin. În urma succesului orădencele revin pe locul patru în Seria Nord Vest, loc care le asigură calificarea în faza următoare a competiţiei.

Extrema Ioana Gavra a fost cea mai bună marcatoare pentru orădence, cu 22 de puncte şi şi-a completat evoluţia cu trei recuperări în timp ce conducătorul de joc Tiffany Brown a încheiat partida cu 13 puncte, 7 recuperări şi trei pase decisive.

Oradea a controlat partida de la un capăt la celălalt conducând cu 31-17 la pauza mare şi mărindu-şi diferenţa la 18 puncte înaintea sfertului decisiv, scor 47-29.

De la oaspete s-a remarcat Silvia Ondreikovics cu 14 puncte, 5 recuperări şi 2 pase decisive.

În clasamentul seriei Nord Vest, Oradea a revenit pe locul patru, ultimul care îi asigură prezenţa în faza următoare a Diviziei A şi are un meci mai puţin disputat decât Alba Iulia, cu care se află la egalitate de puncte.

7. Sportul Studenţesc 0/10 10p

Primele patru echipe din fiecare serie se vor califica în faza următoare a competiţiei, acolo unde vor juca din nou fiecare cu fiecare pe sistemul tur-retur. Ierarhia rezultată în urma meciurilor din faza a doua va stabili tabloul primului tur de playoff în care locul 1 va întâlni locul 8, locul 2 va juca cu locul 7 ş.a.m.d.

Cele şapte echipe care nu vor intra în lupta pentru playoff vor juca în sistem tur-retur partide contând pentru locurile 9-15.