Baschet: Surprize de proporţii în etapa a 8-a! Vezi rezultatele şi clasamentul

0

Asesoft Ploieşti a înregistrat a doua înfrângere consecutivă, cedând pe teren propriu cu CSM Bucureşti iar CSU Atlassib Sibiu a câştigat derby-ul judeţului cu Gaz Metan Mediaş, cele mai mari surprize ale începutului de sezon din Divizia A la baschet masculin.

Ploieştenii au înregistrat în premieră în ultimele şapte sezoane două înfrângeri consecutive. După ce au cedat surprinzător în deplasare în faţa craiovenilor de la SCM, cei de la Asesoft au mai primit o lovitură, chiar pe teren propriu de la CSM Bucureşti, scor 69-75

Bucureştenii au avut cinci jucători cu cel puţin 10 puncte marcate, trei dintre ei reuşind double-double. Conducătorul de joc Rade Dzambici a fost omul-orchestră cu 13 puncte, 10 pase decisive şi 5 recuperări, sprijinit de Tomici 13 puncte, 10 recuperări şi „Boomer" Herndon 12 puncte, 11 recuperări. Principalele arme ofensive ale CSM-ului au fost Santana cu 18 puncte şi Mihai Paul cu 17.

Bucureştenii au cedat conducerea o singură dată pe parcursul celor 40 de minute, în sfertul patru, când după un forcing, ploieştenii au preluat conducerea cu 61-60. Însă jucătorii pregătiţi de Mladen Ostojic şi Hristu Şapera au avut sânge rece pe finalul partidei în faţa echipei care a câştigat ultimele şapte titluri de campioană, pecetluind soarta meciului.

Adrian Tudor a fost principalul marcator pentru gazde, 16 puncte, Levi Szjiarto a contribuit cu 14 puncte, 4 recuperări şi 3 pase decisive în timp ce Cătălin Burlacu a fost la un pas de double-double, cu 11 puncte şi 9 recuperări. Prahovenii nu se pot baza în continuare pe americanul James Westrol, accidentat, care a lipsit în ultimele trei etape.

Le-au tăiat gazul!
Cu noua achiziţie LeVar Seals la timonă, CSU Atlassib Sibiu a câştigat derby-ul judeţului cu Gaz Metan Mediaş, scor 93-80.

Seals a marcat 8 dintre cele 18 puncte ale sale în sfertul patru, incluzând două aruncări consecutive de trei puncte chiar în debutul părţii decisive, care au distanţat gazdele la 13 puncte, 66-53. Medieşenii nu au mai avut forţa să întoarcă soarta meciului, reuşind doar să se apropie la şase puncte, 81-75, cu 90 de secunde înainte de final.

Harrison a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 20 de puncte, la care a adăugat 7 recuperări, Jaryd Lloyd a contribuit cu 17 puncte iar Masiulis cu 16.

Howell (20), Dumitrescu (19) şi Mitchell (15) au marcat împreună 54 dintre cele 80 de puncte ale oaspeţilor în timp ce Titus Nicoară şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul celor mai buni recuperatori, reuşind al patrulea double-double din acest sezon 10 puncte, 12 recuperări.

Sibienii au răzbunat astfel eliminarea din Cupă în faţa găzarilor, în timp ce echipa din Mediaş, considerată printre favoritele la titlu în acest sezon, a bifat a treia înfrângere din cele opt meciuri disputate.