Baschet: Steaua învinge Asesoft într-un meci-thriller

0

Slovenul Gregor Hafnar a marcat un coş de două puncte, după o pasă primită de la Ivan Tomeljak cu 0,7 secunde înainte de expirarea timpului de joc şi Steaua Turabo Bucureşti a învins Asesoft Ploieşti, scor 93-92, după două reprize de prelungiri. A fost un thriller cu 15 schimbări de lider şi 16 egalităţi în care nicio echipă nu a condus la mai mult de 11 puncte.

Emanuel Okoye a marcat un coş de două puncte pentru Asesoft când mai erau 21 de secunde din cel de-al doilea overtime, şi oaspeţii conduceau cu 92-90. Hafnar şi-a asumat ultima aruncare pentru Steaua şi a pătruns, fiind faultat când mai erau două secunde de joc. Slovenul a marcat prima aruncare, a ratat-o pe cea de-a doua, însă ploieştenii nu au reuşit să-şi asigure posesia şi mingea a ricoşat în aut. Repunere Steaua, care, fără time-out, a efectuat o repunere care i-a surprins pe prahoveni, Hafnar rămânănd singur, singurel sub panou pentru a marca coşul victoriei.

A fost doar una dintre secvenţele halucinante care i-au ţinut cu sufletul la gură pe cei peste 1000 de care au umplut până la refuz micuţa sală a Regimentului de Gardă.

Acelaşi Hafnar a trimis meciul în cea de-a doua repriză de prelungiri, cu două aruncări libere transformate, pentru 81-81, după ce Cătălin Burlacu reuşise două coşuri uriaşe de două puncte cu care şi-a pus în două rânduri echipa în avantaj, pe finalul primului overtime. Quarraan a ratat pe ultima posesie a prahovenilor, Steaua a avut minge cu 20 de secunde până la final, dar Joshua Jackson a aştepta prea mult cu mingea şi apoi a forţat o aruncare de trei puncte, contestată, care nu şi-a atins ţinta.

Meciul se putea încheia în timpul regulamentar, dar Calhoun Qarraan a ratat două aruncări libere la scorul de 71-71, când mai erau 10 secunde de joc. Apoi steliştii nu au putut profita, Tomeljak trimiţând o minge prea lungă pentru Stănescu la expirarea timpului.

Steaua a încheiat cu patru fundaşi pe teren
Ambele echipe au avut de suferit de pe urma greşelilor personale, uneori mult prea uşor acordate de către brigada de arbitrii, fapt ce a iritat ambele tabere. Nu mai puţin de opt jucători, câte patru de la fiecare echipă, au fost eliminaţi pentru cinci faulturi. Steaua, cu Virgil Căruţaşu accidentat, a încheiat meciul cu o garnitură inedită, având patru fundaşi pe teren Mandache, Jackson, Hafnar şi Tomeljak, alături de tânărul Iulian Orbeanu.

Stănescu şi Tomeljak au marcat câte 15 puncte fiecare, pivotul român adăugând evoluţiei sale şi 17 recuperări, dar şi 6 mingi pierdute, cele mai multe din lotul Stelei.

De partea cealaltă lideri au fost Cătălin Burlacu şi Calhoun Quarraan cu câte 18 puncte în timp ce Adrian Blidaru a marcat 16 puncte.
Tensiunea s-a menţinut pe durata întregii partide, cel mai mare avantaj avându-l ploieştenii, în minutul 34, când au condus la 11 puncte. Desfăşurarea scorului a consemnat 15 schimbări de lider şi 16 egalităţi, într-unul dintre cele mai disputate meciuri din acest sezon.

Steaua rămâne pe locul cinci, cu 19 victorii şi 7 înfrângeri, dar şi un meci mai puţin disputat, cel cu CSM Bucureşti. Asesoft Ploieşti se menţine în fruntea clasamentului, la două victorii faţă de Gaz Metan Mediaş.