Seara surprizelor în NBA: Lakers şi Cleveland au pierdut

0

Meciul trei din prima rundă a playoff-ului NBA a fost cu ghinion pentru principalele favorite la finala din acest an, Cleveland Cavaliers şi Los Angeles Lakers. Ambele au cedat în deplasare, Cavaliers la Bulls, scor 108-106, iar Lakers la Thunder, scor 101-96.

Derrick Rose a marcat 31 de puncte pentru Chicago Bulls care au reuşit să câştige în extremis partida cu numărul 1 din Conferinţa de Est şi echipa cu cel mai bun record din ligă în acest sezon, Cleveland Cavaliers. Rose a fost excelent susţinut de Kirk Hinrich, care a totalizat 27 de puncte, cei doi reuşind să ţină piept marelui favorit la titlul de MVP, LeBron James, care a avut din nou o partidă „extraterestră" cu 39 de puncte, 10 recuperări şi opt pase decisive.

James s-a apărat pe finalul meciului la Derrick Rose, în încercarea de a-l opri pe rapidul conducător de joc al „taurilor", fără prea mare succes însă. Chicago a trăit periculos pe final, după ce Luol Deng a ratat o aruncare liberă când mai erau aproape trei secunde de joc, la scorul 108-106 şi Anthony Parker a fost la câţiva milimetri de a înscrie o miraculoasă aruncare de trei puncte de la mijlocul terenului cu care Cavaliers ar fi câştigat.

În Conferinţa de Vest, disputa dintre liderii de la Lakers şi ocupanta locului opt, Oklahoma City Thunder, s-a decis în momentul în care Kevin Durant, liderul marcatorilor din NBA s-a apărat în sfertul patru la Kobe Bryant.

Durant, cu nouă centimetri mai înalt decât Bryant şi cu o alonjă impresionată, l-a împiedicat pe starul din LA să-şi execute obişnuitele aruncări de la distanţă şi semidistanţă. Bryant a reuşit doar două coşuri din 10 încercări în ultimele 12 minute iar de partea cealaltă a terenului, Thunder au mizat în ofensivă pe Russell Westbrook, în total 27 de puncte şi desigur pe Kevin Durant care a încheiat partida cu 29 de puncte şi 19 recuperări. Westbrook a reuşit şi faza meciului, un slam-dunk devastator peste extrema celor de la Lakers, Lamar Odom.

În cea de-a treia partidă a serii, Phoenix Suns au încheiat încă din sfertul al doilea conturile cu Portland Trailblazers, chiar pe terenul acestora, reuşind în final o victorie facilă, scor 108-89.