Baschet: Mediaş a umilit Sibiul!

0
Tudor Dumitrescu, un excelent marcator de trei puncte

Gaz Metan Mediaş a zdrobit pe CSU Atlassib Sibiu în derby-ul judeţului Sibiu, un meci restanţă contând pentru etapa a 10-a a Diviziei A la baschet masculin, scor 91-59. În urma acestui succes găzarii revin pe prima poziţie a clasamentului cu 12 victorii şi o singură înfrângere.

Sibienii au menţinut disputa echilibrată doar în primele cinci minute ale partidei, însă apoi au cedat treptat iniţiativa. După ce au condus cu 12 puncte la pauză, scor 45-33, medieşenii s-au distanţat în partea a doua a jocului, explodând în ultimul sfert pe care l-au câştigat cu 31-16.

Toţi cei opt jucători trimişi în teren de către Bruno Soce au marcat cel puţin opt puncte pentru Mediaş. Jarett Howell cu 20 de puncte, care a mai contribuit şi cu opt pase decisive, şi Deven Mitchel cu 17 puncte şi 8 recuperări au fost principalii realizatori pentru Mediaş.

Jason Smith cu 20 de puncte şi Mike Haiduc, cu un double-double, 13 puncte şi 10 recuperări au fost singurii jucători care s-au remarcat.