21.000 de fani au dus Partizan în Final Four-ul Euroligii

0
Jucatorii de la Partizan se bucură în mijlocul a peste 21.000 de oameni

Partizan Belgrad s-a calificat după 12 ani în turneul final al Euroligii masculinii de baschet, care reuneşte cele mai bune patru echipe de pe continent. Sârbii au învins, în faţa a 21.367 de fani, pe Maccabi Tel Aviv, scor 76-67 şi au câştigat cu 3-1 la general, seria cu echipa israeliană.

Fanaticii suporterii ai sârbilor au creat din nou o atmosferă incendiară în „Belgrade Arena" şi echipa lor favorită a evitat un meci decisiv care ar fi avut loc în deplasare, la Tel Aviv.

Americanul Bo McCalebb a marcat 19 puncte pentru gazde, dintre care şase la rând în debutul sfertului patru, atunci când Partizan s-a desprins decisiv în urma unui „parţial" de 12-2. Duşan Kecman a contribuit şi el cu 12 puncte la o seară istorică pentru Partizan, care a cucerit trofeul în în 1992, şi nu a mai atins Final Four de 12 ani.

Niciuna dintre seriile din sferturile de finală, desfăşurate după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, nu a avut nevoie de o întâlnire decisivă.

Iată celelalte rezultate din sferturile de finală:

Regal Barcelona - Real Madrid 3-1 (în ultimul meci Barcelona a câştigat în deplasare cu 84-78)
TSKA Moscova - Caja Laboral 3-1 (TSKA a câştigat meciul patru cu 74-70 în deplasare şi se califică pentru a opta oară consecutiv în Final Four!)
Olympiakos - Asecco Prokom 3-1 (Olympiakos a câştigat ultimul meci cu 86-70, în deplasare)

În semifinale competiţiei, care vor avea loc în cadrul turneului Final Four, la 7 mai se vor întâlni: