CSU Ploieşti s-a impus în al doilea meci al finalei CN de baschet

0

Egalitate, 1-1, după primele două meciuri ale finalei Campionatului Naţional de baschet, la masculin. "U" Mobitelco Cluj a câştigat ieri, cu 89-79, iar CSU Ploieşti s-a impus în urmă cu puţin timp, cu 82-69.

Cu Ford în postură de principal realizator (20 de puncte), campioana en titre n-a mai comis erorile din primul meci, în care a scăpat victorie printre degete, în ultimul "sfert". După o jumătate de partidă în care s-a consemnat egalitatea (17-15 şi 22-24), prahovenii s-au desprins în învingători graţie jocului bun făcut de Cătălin Burlacu şi J. Westrol (fiecare a marcat câte 16 puncte). CSU Ploieşti s-a impus cu 22-14 şi 21-16 în ultimele două "sferturi".

Au marcat: Ford 20p, Burlacu 16p, Westrol 16p, Qarran 10p, Mack 8p, Szijarto 4p, Tudor 4p, Gutoia 3p, Okoye 1p, respectiv Silvăşan 19p, Krstanovici 16p, Kykes 16p, Cuici 9p, Thomson 4p, Chetreanu 3p, Morris 2p.

Finala se dispută în sistemul "cel mai bun în patru din şapte meciuri", următoarele două partide urmând a se disputa la Cluj, în 21 şi 22 mai.

În meciul pentru locurile 3-4, Steaua Turabo a câştigat cu 90-73 (53-38), la Mediaş, prima dispută cu Gaz Metan. Partida cu numărul 2 este programată la Bucureşti, în 18 mai, iar cea decisivă, dacă va mai fi cazul, în oraşul transilvan, în 22 mai.