U Mobitelco Cluj a ratat calificarea în optimile de finală ale FIBA Eurochallenge

0
Krstanovici a fost cel mai bun marcator al clujenilor

Pentru clujeni urmează ultima partidă din grupă, pe teren propriu, cu ruşii de la BC Enisey, în 13 decembrie, dar rezultatul nu va mai conta în ecuaţia calificării, Antwerp şi Chalon calificându-se în optimi.

Campioana României la baschet masculin U Mobitelco BT Cluj a ratat, marţi, pe teren propriu, calificarea în optimile de finală ale FIBA Eurochallenge, după ce a fost învinsă de formaţia belgiană Antwerp Giants, scor 72-74 (38-38), în penultimul meci din grupa E.

Marcatori:

U Mobitelco BT Cluj - Krstanovici 22 puncte, Dykes 13, Morris 12, Paul 9, Lawrence 7, Silvăşan 6, Mijovici 3

Antwerp Giants - Wilson 25 puncte, Roll 13, Moors 11, Vaughn 10, Black 9, Mejri 5, Mwema 1.

Dincolo de rezultatul din teren, clujenii au suferit o pierdere şi mai mare, fundaşul titular, americanul Tyler Morris s-a accidentat grav la genunchiul stâng, cu două minute înaintea finalului, fiind suspect de ruptură de ligamente. Meciul a fost întrerupt câteva minute bune, jucătorul nepermiţând medicilor nici măcar să-l atingă, din cauza durerii.

În celălalt meci din grupă, tot marţi, Elan Chalon a învins în deplasare formaţia rusă BC Enisey, cu 80-79 şi are 9 puncte în clasamentul grupei E. Antwerp e pe primul loc, tot cu 9, în timp ce BC Enisey şi U se află pe locurile 3-4, cu câte 6.

În primele patru partide din grupa E, campioana României a obţinut trei înfrângeri, 81-85 şi 74-83, cu Elan Chalon, şi 63-87 cu Antwerp Giants, dar şi un succes, în deplasare, cu ruşii de la Enisey Krasnoyarsk, scor 81-73.

Primele două clasate din fiecare din cele opt grupe se vor califica în optimile de finală. În această fază se vor forma patru grupe a câte patru echipe, iar primele două clasate vor obţine calificarea în sferturi, care se vor juca în sistem eliminatoriu. Câştigătoarele se vor califica în Final Four, care se va derula în sistemul semifinale, finală mică şi finala mare.

Cea mai bună performanţă a echipei clujene în această competiţie a fost calificarea în sferturile de finală, în 2007.