Timişoara şi Sibiu, calificări în ultima secundă

0

Bojan Grubisici (BC Timişoara) şi Brandon Johnson (CSU Sibiu) au fost eroii meciurilor decisive din sferturile de finală ale playoff-ului Diviziei A la baschet masculin.

Grubisici a marcat, în ultima secundă a prelungirilor, coşul care a dus Timişoara în semifinale, după victoria, 102-100, cu Energia Rovinari. Jucătorii timişoreni s-au prăbuşit pe parchet la finalul partidei, iar antrenorul Dragan Petricevici nu şi-a putut stăpâni lacrimile.

La Sibiu, în derby-ul Ardealului, Brandon Johnson a jucat cu sânge rece ultimul atac al gazdelor, atunci când scorul era egal, 87-87. Americanul a înscris o aruncare de la semidistanţă, când mai erau două secunde din timpul regulamentar, pecetluind eliminarea celor de la „U” Mobitelco Cluj, scor final 89-87. Primele două echipe calificate în semifinale au fost Asesoft Ploieşti şi CS Otopeni.

Semifinalele Diviziei A

Timişoara – Otopeni (mâine, 18.00, netelevizat)

Asesoft – Sibiu (mâine, 19.00, Telesport)

Se joacă pe sistemul cel mai bun din 5 meciuri. Primele echipe au avantajul terenului propriu. Meciul cu numărul 1 se joacă mâine.