Naţionala de baschet a României, a doua înfrângere la Jocurile Mondiale Universitare

0

Naţionala de baschet masculin a României a fost învinsă, duminică, de reprezentativa Germaniei, scor 71-60 (29-21), în cea de-a doua partidă din grupa A, la Jocurile Mondiale Universitare.

Marcatori:

România – Moldoveanu 16 puncte, Mandache 13, Nicoară 11, Guţoaia 11, Şanta 6, Orbeanu 3.

Germania – Doreth 15 puncte, Lischka 11, Tadda 8, Vargas 7, Wohlfarth 7, Fassler 5, Seiferth 4, Schmidt 4, Heyden 3, Barth 3, Spoeller 2, Simon 2.

În meciul de debut, tricolorii au cedat după prelungiri în faţa Braziliei, cu 74-77.

Următoarele meciuri ale tricolorilor sunt programate astfel: cu Cehia (15 august, 15.30), cu China (17 august, 15.30) şi cu Emiratele Arabe Unite (18 august, 13.00). Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală, echipele de pe locurile 3-4 vor juca pentru clasarea pe locurile 9-16, iar cele de pe locurile 5-6, pentru clasarea pe locurile 17-23. Din 19 august vor începe meciurile de clasament şi semifinalele, ceremonia de închidere a competiţiei masculine de baschet fiind programată în 22 august. La baschet participă 23 de echipe la masculin, respectiv 16 la feminin.

Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen se încheie în 23 august.

La ediţia din 2009, la Belgrad, echipa masculină a României a încheiat pe locul 13, cu un bilanţ de cinci victorii şi şapte meciuri disputate. Pe podium s-au aflat, în ordine, Serbia, Rusia şi SUA.