Mobitelco, victorie la Piteşti, cu opt jucători afectaţi de enterocolită

0

icecampioana "U" Mobitelco BT Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, formaţia BCM U Piteşti, după prelungiri, scor 92-85 (33-30, 75-75), având opt jucători pe bancă şi întreg staful tehnic afectaţi de enterocolită.

Clujenii au dominat meciul, dar în finalul sfertului patru nu au mai avut resurse fizice, fiind egalaţi, 75-75. În prelungiri însă, ardelenii şi-au revenit, având procentaje excelente la aruncările libere, ceea ce a dus la câştigarea reprizei, cu 17-10 şi, implicit a meciului, cu 92-85.

Marcatori:

BCM U Piteşti - Vujacici 20 puncte, Eichelberger 17, Grubisici 14, Voinescu 11, Gennie 9, Stefanovici 8, Neguţ 6.

"U" Mobitelco BT Cluj – Dykes 29 puncte, Krstanovici 28, Silvăşan 13, Cuici 13, Thomson 7, Lawrence 2.

La Ploieşti, campioana CSU a avut mult de furcă în compania formaţiei CSU Sibiu, scor 71-68 (31-32), după un meci care i-a avut în prim-plan pe Burlacu, cu 29 puncte, pentru gazde, respectiv Markovici 17 puncte, pentru ardeleni.

În celelalte partide jucate sâmbătă s-au înregistrat rezultatele: Steaua Turabo Bucureşti-BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc 90-69, Poli Iaşi-SCM U Craiova 94-90, CSM Bucureşti-CSM Oradea 90-74 şi CSU Cuadripol Braşov-Gaz Metan Mediaş 45-98.

Duminică vor avea loc ultimele două dispute ale rundei a XVI-a, între CS Otopeni-Energia Rovinari şi BC Timişoara-BC Mureş.

Divizia A continuă cu acelelaşi trei formaţii pe podium, ca la finalul turului, adică Gaz Metan Mediaş lider, cu 29 de puncte, urmată de CSU Ploieşti, tot cu 29, şi "U" Mobitelco Cluj, cu 28 de puncte.