"U" Mobitelco a pierdut finala CEBL

0
Clujenii au ratat trofeul, deşi au avut un avans de nouă puncte

"U" Mobitelco Cluj a fost învinsă de formaţia cehă Mlekarna Miltra Novy Jicin cu scorul de 81-78 (16-24, 30-21, 23-16, 9-20), aseară, în finala Ligii Central Europene de baschet masculin (CEBL), al cărei turneu final a fost găzduit de Sala Sporturilor ''Horia Demian'' din Cluj-Napoca.

''U'' a început slab meciul şi era condusă în faţa a 3.000 de spectatori după primul sfert, la opt puncte. Au urmat apoi 20 de minute de baschet bun pentru echipa gazdă, care a revenit şi a preluat conducere, având şi avans de 9 puncte pe tabela de marcaj la un moment dat. Ultimul sfert a fost sub aşteptări pentru ''U'', care a reuşit numai 9 puncte, dar şi cu un arbitraj potrivnic.

Pentru clujeni au marcat Krstanovic 33 puncte, Lăpuşte 20 p, Cuic 8 p, Medvedj 7 p, Chetreanu 6 p, Lawrence 2 p, Silvăşan 2 p. Pentru învingători au înscris Varnelis 21 p, Pandula 17 p, Muirhead 15 p, Sarovic 10 p, Steffel 5 p, Hajek 4 p, Jurecka 4 p, Gavlak 3 p, Walker 2 p.

Echipa BCM Elba Timişoara s-a clasat pe locul trei, după ce a învins campioana Ungariei, Atomeromu SE Paks, cu scorul de 87-70 (16-17, 27-25, 25-15, 19-13).

La ediţia de anul trecut, Elba a pierdut finala CEBL în faţa echipei maghiare Albacomp Szekesfehervar.