MCM Târgovişte a făcut instrucţie cu ICIM Arad

0
MCM Târgovişte a câştigat derby-ul campionatului

Campioana en-titre a României, MCM Târgovişte, a spulberat-o pe ICIM Arad în derby-ul etapei a X-a a Diviziei A la baschet feminin, scor 91-42.

După meci, MVP-ul Chrissy Givens a declarat în exclusivitate pentru Adevărul că jocul echipei nu este încă la cel mai bun nivel. "Trebuie să învăţăm să jucăm 40 de minute la cel mai înalt nivel În sfertul doi am avut o cădere inexplicabilă. Dacă m-aţi fi întrebat înainte de Final Four-ul cupei cu cine cred că vom juca finala, v-aş fi răspuns LMK Sf- Gheorghe. Acum nu ştiu ce să mai zic", a precizat Givens.

Finalul partidei: MCM Târgovişte nu le-a dat nicio şansă vizitatoarelor de la  ICIM Arad şi s-a impus cu un zdrobitor 91-42.

Marcatoare:

MCM: Uiuiu 2p, Părău 16p, Toma 10p, Boriga 3p, Doron 14p, Frohlich 13p, Ogorodnikova 4p, Givens 17p, Thompson 12p
ARAD: Prassa 5p, Meszaros 2p, Savic 4p, Orosz 4p, Milovanovic 6p, Stamati 5p, Graham 7p, Stoenescu 9p

Urmăriţi mai jos desfăşurarae partidei:

Sfertul 4, min5: Recitalul coşurilor "de trei", continuă pentru Municipal Târgovişte. De această dată a ieşit la rampă nemţoaica Linda Frohlich cu încă două execuţii superbe din afara semicercului. Scor 79-38.

Sfertul 3, final:
MCM conduce cu 70-33. Au punctat:
 - MCM: Părău 11p, Toma 10p, Boriga 3p, Doron 14p, Frohlich 4p, Givens 16p, Thompson 12p.
 - Arad: Prassa 5p, Meszaros 2p, Savic 4p, Orosz 2p, Milovanovic 6p, Stamati 5p, Graham 7p, Stoenescu 2p
Sfertul 3, minutul 5: Se profilează un adevărat dezastru pentru ICIM. Scorul este 55-26, iar celor de la MCM au început să le intre aruncările de trei. Doron şi Părău au reuşit două asemenea aruncări la două faze consecutive determinându-l pe antrenorul ICIM-ului să ceară time-out.
Sfertul 3, minutul 1:  MCM a început tare sfertul 3 reuşind 6 puncte în primul minut, fără să primească niciun coş. Au punctat Thompson, Toma şi Givens

La pauză,
MCM Târgovişte conduce cu 39-24 şi deja nu se mai pune problema echipei învingătoare. Marcatoarele de până acum sunt:
 - Arad: Prassa 5p, Meszaros 2p, Savic 4p, Milovanovic 2p, Stamati 2p, Graham 7p, Stoenescu 2p
Sfertul 2, min 5: Scor este 35-22. Partida s-amai echilibrat după ce tehnicianul târgoviştean Cătălin Tănase a schimbat aproape toată echipa. El le-a introdus pe Frohlich, Ogorodnikova, Uiuiu şi Doron în locul titularelor Thompson, Toma, Boriga şi Părău.
Sfertul 2: MCM Târgovişte se distanţează pe tabela de marcaj. Scor 30-12. Cele mai bune marcatoare: Thompson 8p(MCM) şi Savici4p(ICIM). Au mai punctat, de la MCM, Givens 6p, Toma 8p, Părău 5p, Boriga 3p.
Sfertul 1, min 5: MCM conduce cu 15-10, iar Tina Thompson este în mare formă reuşind deja 6 puncte, ambele cu aruncări din afara semicercului.
Sfertul 1: La numai trei secunde,după fluierul de start,Tina Thompson deschide scorul cu un coş de trei puncte

Echipele
MCM Targoviste: 6 Alexandra Uiuiu, 7 Anne Marie Părău, 8 Larisa Toma, 10 Monika Boriga, 11 Raluca Alecu, 12 Shay Doron, 13 Linda Frohlich, 14 Olena Ogorodnikova, 22 Chrissy Givens, 31 Elena Măneci, 32 Tina Thompson, 33 Luminita Manta
ICIM ARAD: 4 Adela Mercea, 5 Andra Ionescu, 6 Stavroulla Prassa, 7 Ildiko Nagy, 8 Anita Mezsaros, 9 Biljiana Savic, 10 Andreea Orosz, 14 Bianca Urban, 15 Susana Milovanovic, 21 Evdokia Stamati, 23 Cherrise Graham, 24 Ancuţa Stoenescu

După câştigarea Cupei României, la mijlocul săptămânii trecute, elevele lui Cătălin Tănase au beneficiat de două zile de vacanţă.
Începând de marţi, componentele echipei care în sezonul trecut a făcut eventul, au revenit la antrenamente pentru a pregăti cât mai bine meciul capital cu rivala istorică, ICIM Arad.

Echipa din Ardeal se prezintă la Târgovişte cu ambiţii mari având în vedere că acesta este primul lor meci cu noul antrenor, americanul Stacey Nolan. Totuşi, tehnicianul de peste ocean nu avea cum să facă minuni în numai o săptămână de când antrenează ICIM-ul, mai ales că lotul pe care-l are la dispoziţie este acelaşi de la începutul returului.

În clasamentul primului eşalon al baschetului feminin, MCM este pe poziţia a doua, după ce a pierdut confruntarea din deplasare cu liderul LMK Sfântu Gheorghe şi nu îşi poate permite alţi paşi greşiţi.