ICIM Arad a pierdut derby-ul cu CSM Satu Mare

0

Baschetbalistele de la ICIM Arad au fost învinse, sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia CSM Satu Mare, scor 64-69 (43-29), în derbiul etapei a X-a, din play-off-ul seriei A1.

ICIM a dominat copios prima parte a meciului, dar în sfertul trei a marcat doar 10 puncte, iar în ultimul s-a văzut egalată şi condusă (56-58, min. 34). Meciul a continuat dramatic, sub dominaţia la limită a formaţiei sătmărene (60-62, min. 38), care a avut înţelepciunea de a lungi fiecare atac, până la final şi a se impune, cu cinci puncte diferenţă.

La formaţia oaspete a debutat în minutul 8, jucătoarea americană Abi Olajuwon, fiica fostei vedete din NBA Hakeem Olajuwon, care a fost transferată la începutul săptămânii. De profesie jurnalistă, Abi Olajuwon a jucat ultima dată la Gyor, în Ungaria, iar după încheierea sezonului în România se va întoarce peste Ocean, pentru a evolua în WNBA.

Marcatoare:

ICIM Arad – Boriga 14 puncte, Savici 13, Graham 12, Toma 10, Ciocan 9, Roberson 4, Urban 2.

CSM Satu Mare – Mehmedici 13 puncte, Pop 13, Olajuwon 12, Teilane 11, Drake 10, Orosz 9, Bjork 1.

Tot sâmbătă s-au mai jucat meciurile dintre LMK Sf. Gheorghe-BCM Bega Timişoara 69-48, SCM Craiova-Rapid Bucureşti 89-79 şi Olimpia Bucureşti-BC Alexandria 59-77.

CSM Satu Mare rămâne lider, cu 20 de puncte, urmată de ICIM Arad, cu 18 şi LMK Sf. Gheorghe, cu 16.