EUROBASKET 2009: Franţa şi Turcia rămân singurele echipe neînvinse

0

Franţa a învins aseară Croaţia, scor 87-79, şi, alături de Turcia, sunt singurele echipe neînvinse de la Eurobasket 2009 din Polonia. Turcii îi întâlnesc astăzi pe puştii minune din naţionala Serbiei, după ce sâmbătă au îngropat vicecampioana olimpică Spania

Franţa continuă să domine la Euro, bazându-se pe o nouă evoluţie stelară a fostului campion NBA, Tony Parker. Conducătorul de joc al celor de la San Antonio Spurs a reuşit 24 de puncte, 6 recuperări şi 6 pase decisive şi a fost omul care a întors soarta meciului în sfertul al treilea. Parker a marcat 12 puncte în partea a treia a jocului, atunci când Franţa a preluat conducerea şi s-a distanţat la 10 puncte. Apoi în ultima parte a jocului a fost servantul perfect pentru coechipierii săi, distribuind cinci dintre cele şase pase decisive.

Nicola Batum, cu 18 puncte şi Boris Diaw, cu 15 puncte, l-au susţinut pe Parker, cei trei marcând împreună 10 coşuri de la trei puncte.

În ciuda celor 30 de puncte marcate de Marko Popovic, croaţii nu au reuşit să depăşească apărarea gazdelor şi au pierdut 16 mingi, multe dintre ele perfect utilizabile de către temuta ofensivă de tranziţie a francezilor.

Croaţii joacă mâine cu Germania un meci decisiv pentru accederea în sferturile de finală, în timp ce Franţa întâlneşte Grecia în derby-ul grupei principale E, care va stabili ocupanta locului întâi înaintea sferturilor de finală.

În celelalte partide ale grupei, disputate aseară, Rusia a reuşit o imensă surpriză, provocând prima înfrângere naţionalei Greciei, scor 68-65, în timp ce Macedonia a învins Germania şi păstrează şanse la sferturile de finală.