EUROBASKET 2009: Spania îşi păstrează şansele pentru sferturile de finală

0

Naţionala masculină a Spaniei a învins astăzi Lituania, scor 84-70, într-un meci contând pentru grupa principală E, şi are în continuare şase de a accede în sferturile de finală ale Eurobasket 2009 care are loc în Polonia.

Vicecampioana olimpică de la Beijing şi campioana mondială în exerciţiu, Spania a avut o evoluţie oscilantă la Eurobasket 2009, acumulând deja două înfrângeri. Ibericii nu au avut probleme astăzi în faţa Lituaniei, o echipă care a câştigat un singur meci până acum, şi acela în grupele preliminare.

Pau Gasol, campion NBA cu LA Lakers în acest an, a marcat 19 puncte şi a mai contribuit cu 8 recuperări la succesul echipei sale. Al doilea marcator al echipei a fost conducătorul de joc Juan Carlos Navarro, cu 13 puncte în timp ce noul său coechipier de la Regal FC Barcelona, Ricky Rubio a distribuit 9 pase decisive.

Lituanienii au continuat evoluţiile slabe şi nu mai au şanse nici măcar teoretice de a atinge sferturile de finală. Petravicius cu 13 puncte şi Javtokas cu 11 au fost principalii realizatori.