EUROBASKET 2009: Slovenia e calificată în sferturile de finală

0

Naţionala de baschet masculin a Sloveniei a obţinut calificarea în sferturile de finală a Eurobasket 2009, care are loc în Polonia, după victoria de astăzi, scor 76-60 cu reprezentativa ţării gazde.

Slovenia are trei victorii şi o singură înfrângere în grupa principală F şi nu mai poate pierde calificarea în sferturile de finală, indiferent de rezultatele meciurilor care au mai rămas de disputat.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, însă slovenii au reuşit un forcing în sfertul al treilea când în primele opt minute au marcat 16 puncte şi au primit doar 3. Erazem Lorbek a fost letal atât de la distanţă cât şi din interior marcând în acest interval 10 dintre cele 20 de puncte ale sale.

Polonia nu a mai reuşit să întoarcă rezultatul în ciuda aruncărilor eroice reuşite de conducătorul de joc american David Logan, care avea să încheie meciul cu 15 puncte.

Gazda turneului final are şanse infime de a se califica în sferturile de finală în condiţiile în care în ultimul meci din grupă va întâlni vicecampioana olimpică Spania, care are la rândul său nevoie de victorie.