EUROBASKET 2009: Spania câştigă cu Slovenia după un final electrizant

0

Coşul din ultima secundă a timpului regulamentar marcat de slovenul Lorbek a fost semnalul de alarmă pentru vicecampioana olimpică Spania, care a câştigat în prelungiri ultima partidă a grupei C de la Eurobasket 2009 cu Slovenia, scor 90-84. Ambele echipe s-au calificat în faza următoare.

În cel mai nebun meci de la Eurobasket 2009, Slovenia a spulberat în debutul sfertului patru un avantaj de 13 puncte al Spaniei şi apoi a împins meciul în prelungiri printr-o aruncare miraculoasă a lui Erazem Lorbek. Dragici a reuşit două intercepţii consecutive, transformate în coşuri uşoare pe contraatac şi a mai punctat prin două libere în timp ce Jaka Lakovici a scuturat de două ori plasa din spatele liniei de trei puncte. De la 64-51 la intrarea în sfertul decisiv scorul devenea 64-63 când mai erau 5 minute. Spania s-a trezit din pumni, Navarro a fost ca un iceberg în mijlocul furtunii şi a transformat 10 libere din 10 şi cu 1,6 secunde înainte de final Spania conducea la trei puncte, cu slovenii având două aruncări libere.

Apoi însă ceea ce se întâmplă de obicei doar în visele puştilor înnebuniţi după baschet a devenit realitate. Dragici a marcat prima liberă, a ratat-o intenţionat pe a doua, Erazem Lorbek a recuperat peste Pau Gasol şi din zero grade a marcat în chiar ultima zecime de secundă coşul egalării. Arbitrii au utilizat proba video pentru de vedea dacă a fost coş valabil şi au validat aruncarea lui Lorbek, mingea fiind deja în aer atunci când cronometrul arăta 0,1 secunde.

În prelungiri însă spaniolii nu au mai ezitat, Pau Gasol şi Felipe Reyes au fost turnurile de control în atac şi au punctat decisiv pentru a aduce o victorie care pune ambele echipe pe picior de egalitate în grupele de calificare în sferturi. Spania, Serbia şi Slovenia au fiecare câte o victorie şi o înfrângere, rezultatele obţinute împotriva Marii Britanii, eliminată din competiţii, nefiind contabilizate.

Grecia, Franţa şi Turcia sunt cele trei echipe care urcă în grupele de calificare cu maximum de puncte, patru, în timp ce Rusia, Macedonia şi Lituania, deşi calificate mai departe, au cele mai mici şanse să ajungă în sferturile de finală.

Iată rezultatele de ieri şi componenţa celor două grupe de calificare în sferturile de finală:

16.45: Rusia-Croaţia
19.15: Germania-Grecia (în direct la Sport 1)
22.00: Franţa-Macedonia (în direct la Sport 1)