Târgu-Jiu: Debut cu dreptul pentru Energia Rovinari

0
Energie Rovinari s-a impus în primul meci din retur

Energia Rovinari a debutat cu o victorie în returul actualului sezon, învingând aseară pe BC Argeş Piteşti cu scorul de 75-66. Meciul disputat la Sala Sporturilor din Târgu Jiu a atras în sală în jur de 700 de spectatori.

Suporterii au venit în număr foarte mare la acest meci de debut în noul an şi pentru a-i vedea la lucru pe mai vechile cunoştinţe Trim şi Darby dar şi pe nou venitul Căpuşan care a fost surpriza serii. Acesta a reuşit 20 de puncte fiind depăşit de Troupe cu 22 de puncte. Jocul a fost spectaculos şi atractiv spre mulţumirea numeroşilor suporteri veniţi în sală. Energia a condus fragil în primul sfert, scor 16-15 dar s-a impus mai clar în cel de-al doilea, scor 19-11. După pauză oaspeţii au revenit în joc şi s-au impus în sfertul trei cu scorul de 25-24, ultimul sfert revenind din nou Energiei, scor 16-15.

Energia Rovinari – BC Argeş Piteşti 75-66 (16-15, 19-11, 24-25, 16-15)
Sala Polivalentă, Târgu Jiu, spectatori 700
Energia: Tyner (6), Troupe (22), Lupusavei (2), Bratoloveanu, Ilie, Apostol, Darby (8), Căpuşan (20), Amarghioalei, Stroescu, Trim (11), Barber (6). Antrenor: Theo Evans.
BCA Piteşti: L. Dumitru (9), Drăguşin (10), Zanfir, Vujacic (13), Mihai, Jackson (14), Tudor, Stefanovic, Bilos (5), Neguţ (2), Pavlovic, Paul (13). Antrenor: Mladen Ostojic.
Arbitri: Marius Udrică, Alin Roşu, Istvan Bertalan.