BASCHET: Dinamo şi CSU Sibiu, eliminate în optimile Cupei României

0

Returul optimilor de finală ale Cupei României la baschet masculin a adus câteva surprize, CSU Sibiu şi Dinamo părăsind întrecerea după doar două meciuri.

Până acum, se cunosc numele a 7 din cele 8 echipei care vor evolua în sferturile de finală. Miercuri au obţinut calificarea în antepenultimul act BC Mureş, CSM Oradea, Gaz Metan Mediaş, CSU Ploieşti, CS Otopeni şi „U” Mobitelco Cluj, după ce marţi obţinuse dreptul de a lupta pentru semifinale BCM Piteşti.
Cel mai dramatic meci al returului a fost cel disputat între CS OTopeni şi CSU Sibiu, gazdele calificându-se după prelungiri. La finalul timpului regulamentar de joc, scorul era 70-60 pentru Otopeni, adică exact diferenţa cu care sibienii se impuseseră în prima manşă. În prelungiri, cei din Otopeni au obţinut calificarea, prioducând surpriza.

Rezultatele înregistrate până acum

Dinamo - BC Mureş 67-55 (în tur 48-71).

Gaz Metan Mediaş - BC Gladiator Cluj 70-71 (92-52)

CSM Bucureşti - CSM Oradea 91-75 (64-84)

CS Otopeni - CSU Sibiu 84-67 (58-68)

CSU Braşov - CSU Ploieşti 59-96 (58-114)

Energia Rovinari - “U” Mobitelco Cluj 75-94 (62-73).

BCM Argeş Piteşti - Steaua 73-75 (80-64)

Astăzi vom afla numele ultimei sfertfinaliste, după disputarea partidei SCMU Craiova - Elba Timişoara (69-96 în tur).

Deţinătoarea Cupei României este CSU Ploieşti, învingătoare în ultimele şase ediţii ale competiţiei.