Bătaie pentru bronz în Divizia A

0

Echipele CSU Sibiu şi CS Otopeni şi-au adjudecat avantajul terenului propriu în cele trei dispute din cadrul finalei pentru locurile 3-4 din cadrul Campionatului Naţional de baschet masculin.

Scorul general al seriei este 2-1 pentru ardeleni, care s-au impus în ultimul meci, acasă, cu 94-83. Seria se joacă după sistemul „cel mai bun din cinci meciuri”.

Sibienii au avut emoţii în primele minute ale meciului, în care CS Otopeni a dominat confruntarea. După 30-20 la prima pauză, CSU Sibiu a condus în permanenţă pe tabelă, însă în minutul 32 a avut o sincopă, adversarii egalând, 70-70, după o triplă a lui Căpuşan.

Patru minute mai târziu, tabela arăta un liniştitor 80-70 în favoarea gazdelor, care se află la un succes de medaliile de bronz.