Baschet/A doua victorie pentru tricolori la Jocurile Mondiale Universitare

0

Naţionala de baschet masculin a României a obţinut, miercuri, a doua victorie la Jocurile Mondiale Universitare, de la Shenzhen, împotriva reprezentativei ţării gazdă China, scor 98-80 (44-40).

Marcatori:

România – Moldoveanu 26 puncte, Mandache 20, Nicoară 19, Guţoaia 19, Popescu 7, Ţibîrnă 4, Boian 3.

China – Li 31 puncte, Shi 15, Junfei Ren 12, Chang 7, Junwei Ren 7, Zeng 4, Gu 3, Feng 1.

În primele trei partide din grupa A, tricolorii antrenaţi de Dan Calancea şi Cristian Achim au cedat în faţa Braziliei, cu 74-77 după prelungiri, şi a Germaniei, cu 60-71, obţinând şi o victorie, cu Cehia, scor 87-71.

Ultimul meci al României în grupa A va avea loc, joi, în compania echipei Emiratelor Arabe Unite. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală, echipele de pe locurile 3-4 vor juca pentru clasarea pe locurile 9-16, iar cele de pe locurile 5-6 pentru clasarea pe locurile 17-23. Din 19 august vor începe meciurile de clasament şi semifinalele, ceremonia de închidere a competiţiei masculine de baschet fiind programată în 22 august. La baschet participă 23 de echipe la masculin, respectiv 16 la feminin.