Baschet/Tricolorii, în sferturi la Universiadă

0

Naţionala de baschet masculin a României s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Jocurilor Mondiale Universitare de la Shenzhen, după ce a obţinut a treia victorie din grupa A, împotriva echipei Emiratelor Arabe Unite, scor 68-37 (31-20).

Marcatori:

România - Moldoveanu 20 puncte, Nicoară 17, Mandache 13, Ţibîrnă 6, Şanta 6, Popescu 3, Paliciuc 2, Guţoaia 1.

Emiratele Arabe Unite - Alameri 10, Abadalla 10, Salem 7, Aljunaibi 4, Ahmed 3, Alshabebi 2, Al Braiki 1.

Jucătorii antrenaţi de Dan Calancea şi Cristian Achim au încheiat grupa pe locul secund, cu 8 puncte (3 victorii şi 2 înfrângeri), după liderul Germania, ambele echipe obţinând calificarea în sferturile de finală ale JMU. Tricolorii au "luptat" pentru calificare cu Cehia şi Brazilia, şi ele cu câte 8 puncte, dar au fost avantajaţi în clasamentul în trei, de rezultatele directe. Rezultatele complete baschetbaliştilor români în grupa A sunt următoarele: România-Brazilia 74-77 (după prelungiri), România-Germania 60-71, România-Cehia 87-71, România-China 98-80 şi România-Emiratele Arabe Unite 68-37.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală, echipele de pe locurile 3-4 vor juca pentru clasarea pe locurile 9-16, iar cele de pe locurile 5-6, pentru clasarea pe locurile 17-23. De vineri vor începe meciurile de clasament şi semifinalele, ceremonia de închidere a competiţiei masculine de baschet fiind programată în 22 august. La baschet participă 23 de echipe la masculin, respectiv 16 la feminin.

Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen se încheie în 23 august.

La ediţia din 2009, la Belgrad, echipa masculină a României a încheiat pe locul 13, cu un bilanţ de cinci victorii şi şapte meciuri disputate. Pe podium s-au aflat, în ordine, Serbia, Rusia şi SUA.