BASCHET: BCM Piteşti a eliminat pe Steaua din Cupa României

0

Echipa de baschet masculin BCM Argeş Piteşti s-a calificat marţi în sferturile de finală ale Cupei României, deşi a fost învinsă învinsă în deplasare, de formaţia Steaua Bucureşti, scor 75-73 (34-39), în returul primei faze a competiţiei.

Oaspeţii au dominat copios debutul partidei, dar steliştii au redus treptat, reuşind egalarea prin Virgil Stănescu, în minutul 22 (39-39) şi imediat şi preluarea conducerii, după o triplă a lui Papici.
Steaua a dominat la diferenţe mici până spre final, când piteştenii au revenit la conducere. Cu 13 secunde înainte de final, tabela arăta egalitatea, 72-72, Cezar Stănescu marcând ambele libere acordate pentru Steaua, iar piteştenii ratând următorul atac. Stănescu a mai marcat o dată de la libere, 75-72, iar scorul final a fost stabilit de Mihai Paul, 75-73.

Principalii marcatori ai meciului au fost Papici 17 puncte şi Voinescu 17, pentru Steaua, respectiv Jackson 17 şi Paul 17 puncte, pentru piteşteni.

În tur, piteştenii se impuseseră pe teren propriu, cu 80-64.

Miercuri vor avea loc celelalte meciuri retur, după programul: Gaz Metan Mediaş-BC Gladiator Cluj (în tur 52-92), Dinamo Bucureşti-BC Mureş (48-71), CSM Bucureşti-CSM Oradea (64-84), CS Otopeni-CSU Sibiu (58-68), CSU Braşov-CSU Ploieşti (58-114) şi Energia Rovinari- "U" Mobitelco Cluj (62-73).

Joi se va cunoaşte ultima echipă calificată în sferturi, după disputarea returului dintre SCM U Craiova-Elba Timişoara (69-96 în tur).

Deţinătoarea trofeului Cupa României este campioana CSU Ploieşti, care s-a impus în ultimele şase ediţii ale competiţiei.