Ana Rodean s-a impus în cursa de 20 km marş a Campionatului Balcanic

0
atletism
atletism

Ana Rodean a câştigat astăzi, în Parcul Herăstrău din Bucureşti, proba de 20 km senioare din cadrul Campionatului Balcanic de marş, cu timpul de 1h 35:17sec. Competiția a fost găzduită pentru a 6-a oară de ţara noastră, întrecerile fiind câştigate, atât la masculin, cât şi la feminin, de sportivii români. Țara noastră a obţinut, în total, 7 medalii - 1 de aur, 3 de argint şi 3 de bronz.

Ana Rodean şi-a îndeplinit baremul B pentru Jocurile Olimpice de la Londra, unde este deja calificată campioana României, Claudia Ştef, aflată în prezent în pregătire în Portugalia. Potrivit Agerpres, Rodean a fost urmată în clasamentul probei de revelaţia competiţiei din Bucureşti, junioara Adriana Enache, care, după ce s-a încumetat să concureze la senioare, a şi reuşit un timp foarte bun, 1h 38:07, la doar 7 sutimi de secundă de îndeplinirea baremului olimpic. Medalia de bronz a revenit, la mare distanţă, sportivei din Bulgaria Emanoela Iankova, cu 2h 18:48.

Proba de 10 km junioare a fost câştigată de Ganze Ozgor (Turcia) cu timpul de 47:45,21, urmată de compatrioata ei Elif Koc - 49:37,54 şi de românca Alexandra Aichimoaei - 53:07,55.

O altă atletă din Turcia, Derya Karakurt, a câştigat proba de 5 km categoria tineret cu timpul de 24:17,39, urmată în clasament de românca Mihaela Puşcaşu - 24:39,53 şi de Christina Papadopoulou (Grecia) - 24:51,55.

În clasamentul feminin pe echipe, România s-a situat pe primul loc, cu 24 puncte, urmată de Turcia - 19, Bulgaria - 10, Grecia - 9 şi Serbia - 1.

La masculin, proba de 20 km seniori a fost câştigată de sârbul Preorag Filipovic, în 1h 28:50, urmat de românii Florin Mucuţa - 1h 29:54 şi Marius Cocioran - 1h 30:29.

La 10 km juniori s-a impus grecul Konstantinos Ntentopoulos cu 43:48,51, urmat de turcul Sahin Senoduncu - 43:50,09 şi de românul Adrian Dragomir - 44:33,92.

În proba de 5 km la tineret, pe podium au urcat în ordine turcul Murat Can Karapinar - 21:10,03, grecul Zacharias Tsamoudakis - 21:33,45 şi turcul Suleyman Gul - 22:53,91.

În clasamentul pe puncte, România şi Turcia au urcat pe primul loc al podiumului de premiere, cu 20 puncte fiecare, urmate de Grecia - 11, Serbia - 10, R. Moldova - 2.

La competiţie au participat 57 de sportivi, (27 fete şi 30 băieţi), din 6 ţări: Bulgaria, Grecia, Republica Moldova, Serbia, Turcia şi România.