Africanii au ocupat podiumul la Maratonul Internaţional Bucureşti

0

2.000 de concurenţi au înfruntat ploaia şi frigul din Capitală pentru a se alinia la startul Maratonului Bucureşti. Victoria a revenit ethiopianului Tekla Metafeira Getu, în 2 ore, 17 minute şi 21 de secunde, respectiv rusoaicei Marina Kovaleva.

Vremea rece instalată în Capitală nu a gonit iubitorii alergării de la startul Maratonului Bucureşti, cursă ce tinde să devină tradiţională în calendarul Federaţiei Internaţionale de Atletism. Printre ei, mulţi concurenţi din străinătate, dar şi câţiva dintre cei mai valoroşi atleţi români.

La feminin, cursa a fost câştigată de rusoaica Marina Kovaleva, secondată de etiopiencele Hirut Beyene şi Addis Asrat Kebede. Pe locul 5 s-a situat Daniela Cârlan (CSM Oneşti), care a fost cea mai bine clasată alergătoare din România.

La masculin, campion a fost etiopianul Getu, urmat de kenyenii Willy Korik Kimutai și Henry Kipkurui Kipsang. Pe locul 5 a terminat primul român din această cursă, Gheorghe Surlea, de la Pandurii Târgu Jiu.

Daniela Cârlan şi Gheorghe Surlea au primit şi titlurile de campioni naţionali la maraton.