Doi Kebede pe podium la maratonul de la Fukuoka

0
Tsegaye Kebede

Fără să fie vreo legătură de rudenie între ei, etiopienii Tsegaye şi Tekeste Kebede au ocupat primele două locuri la maratonul desfăşurat astăzi, la Fukuoka, în Japonia. Pe 3 a terminat ucraineanul Dimitro Baranovski.

Clasat pe locul 3 la Jocurile Olimpice de la Beijing, în 2008, Tsegaye Kebede a câştigat astăzi maratonul de la Fukuoka. El a fost cronometrat în două ore, cinci minute şi 18 secunde. Timpul său este cel de-al 11-lea din istoria probei. În urma lui au sosit compatriotul său Tekeste Kebede(2h 07:52) şi ucraineanul Dimitro Baranovski (2h 08:19).

"Am reuşit să alerg mai repede decât am prevăzut. Sunt foarte, foarte mulţumit. Am petrecut mult timp pentru a-mi ameliora recordul personal în acest sezon şi nu am cuvinte să exprim cât de satisfăcut sunt acum", a declarat câştigătorul.