Atletism: Două medalii pentru România la Europenele de juniori

0

Atleta Bianca Răzor a câştigat vineri, la Tallinn, medalia de aur, în timp ce Adelina Pastor a cucerit bronzul, în proba de 400 de metri, la Campionatele Europene de juniori.

Bianca a reuşit o cursă excelentă, în care a câştigat nu doar aurul european, ci şi-a doborât şi cea mai bună performanţă a carierei, cu timpul de 51.96 secunde. Răzor a ratat la câteva sutimi şi doborârea recordului competiţiei, 51.27 secunde, deţinut din 1975 de est-germana Christina Brehmer.

La rândul său, Adelina Pastor a urcat şi ea pe podium, cucerind medalia de bronz, cu timpul de 53.31 secunde. Medalia de argint a revenit sportivei din Belarus, Iulia Yurenya, cu 53.03 secunde.

Tot vineri, în finală la triplusalt, Andreea Maria Todereanu s-a clasat pe locul patru, cu o performanţă de 13.09 metri, iar Laura Dumitraşcu pe poziţia a 7-a (12.91 metri).

În ultima finală a zilei, România îl mai are reprezentant pe Valentin Toboc, la săritură în lungime. CE de juniori de la Tallinn se încheie duminică.