Aruncătorii români, pe podium la Cupa Europei

0

Sportiva Bianca Perie a câştigat, astăzi, proba de aruncare a ciocanului la categoria "under 23", iar Nicoleta Grasu s-a clasat pe locul doi la aruncarea discului, în Grupa A la senioare, la Cupa Europei de la Sofia.

Perie a reuşit o aruncare de 67,38 metri, devansându-le astfel pe Sophie Hitchon (Marea Britanie, 64,16 m) şi pe Jessika Guehaseim (Franţa, 62,43 m).

În cadrul aceleiaşi competiţii, Nicoleta Grasu a aruncat discul la 59,44 metri, fiind devansată de sportiva rusă Olesia Korotkova (60,20 m). Pe locul trei s-a clasat tot o atletă din Rusia, Vera Ganeieva (57,45 m). În Grupa B la aruncarea ciocanului, senioare, Bianca Lazăr-Fezecaş a ocupat locul 7, cu 57,81 metri.

La masculin, Laurenţiu Popa a terminat pe locul 6 în Grupa B la aruncarea greutăţii, seniori, cu 17,77 metri. În aceeaşi probă, dar la categoria under 23, Vlad Zinca s-a clasat pe locul 14 (15,50 metri). Alexandru Crăescu a ocupat locul 10 în proba de aruncare a suliţei, categoria "under 23", cu 63,75 metri.