"Struţul" s-a impus la Internaţionalele României

0

Marian Oprea a câştigat proba de triplusalt din cadrul celei de-a 55-a ediţii a Campionatelor Internaţionale de atletism ale României, desfăşurate vineri, pe stadionul "Farul" din Constanţa, transmite corespondentul

Vicecampionul olimpic de la Atena, Marian Oprea, care are dublă legitimare la Rapid Bucureşti şi Dinamo Bucureşti, a sărit 16,88 metri.

Proba feminină de triplusalt a fost adjudecată de Adelina Gavrilă, care a reuşit o performanţă de 13,98 metri.

Toate probele au fost câştigate de sportivii români, cu excepţia concursului masculin de săritura în lungime - trofeul "Claudiu Bujin" - adjudecat de egipteanul Mohammad Fatah, cu o performanţă de 7,86 metri.

Concursul de la Constanţa a avut caracter de selecţie pentru Campionatul European pe echipe, competiţie care va avea loc la Budapesta, pe 19 şi 20 iunie.

Principala absenţă a delegaţiei României a fost cea a sportivei Nicoleta Grasu (Dinamo Bucureşti - CS Farul Constanţa), care a participat, vineri, la cea de-a treia etapă a Ligii de Diamant, de la Oslo (Norvegia), unde s-a clasat pe locul 5 în proba de aruncare a discului.

Câştigătorii probelor disputate la Campionatele Internaţionale de atletism ale României sunt următorii:

Masculin

100 m: Marian Câmpeanu (CSM Bucureşti - Centrul Olimpic Craiova) 10 secunde şi 64 sutimi

110 m garduri: Alexandru Mihăilescu (Steaua Bucureşti - CSM Bucureşti) 14.18

200 m (Memorial “Constantin Craiu”): Vasile Boboş (CSM Cluj-Napoca - CS Olimpia Bucureşti) 21.59

400 m: Mircea Zanfirescu (CSU Braşov) 47.68

400 m garduri (Memorial “Constantin Craiu”): Attila Nagy (CS Satu Mare - CSM Cluj-Napoca) 51.43

800 m: Adrian Cîrnaru (CSM Piteşti - Dinamo) 1:49.79

1.500 m: Cristian Vorovenci (Ştiinţa Bacău) 4:03.04

3.000 m: Ionuţ Enache (CSM Piteşti - CSM Oneşti) 8:18.81

3.000 m obstacole: Alexandru Ghinea (CSM Craiova - CSU Reşiţa) 8:56.16