Perie, aur şi record european de tineret la aruncarea ciocanului!

0

Bianca Perie a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de aruncare a ciocanului, cu o performanţă de 71.59 metri, doborând recordul competiţiei, la Campionatele Europene de tineret, de la Ostrava (Cehia).

Bianca Perie a debutat excelent în concurs, cu o aruncare de 67.83 metri, care a propulsat-o pe locul doi, după britanica Sophie Hitchon (67.95 metri). A doua aruncare a Biancăi a fost şi cea mai bună a sezonului, pentru sportiva în vârstă de 21 de ani, cu performanţa de 70.57 metri devenind liderul finalei.

A urmat o încercare de 69.38 metri, pentru ca "lovitura" atletei din România să vină la a patra încercare, când a reuşit să lanseze la 71.59 metri, un nou "personal-best", cu care a doborât recordul probei la Campionatele Europene, deţinut din 2005, de rusoaica Yekaterina Khoroshikh (71.51 metri).

Ultimele două aruncări ale Biancăi Perie au măsurat 69.60, respectiv 68.61 metri.

Bianca Perie a câştigat medalia de aur, podiumul fiind completat de Joanna Fiodorow (Polonia, 70.06 metri) şi Sophie Hitchon (Marea Britanie, 69.59 metri).

Rezultatele obţinute de sportivii români în finalele CE de la Ostrava, de joi şi vineri, sunt următoarele:

10.000 metri - Nicolae Soare, locul 16 (30.34 minute)

100 metri - Andreea Ogrăzeanu, medalie de aur (11,65 secunde)