Kenyanul Duncan Koech a câştigat maratonul de la Bucureşti

0
El a fost urmat de James Kheruiyot şi John Katio

Atletul kenyan Duncan Koech a câştigat Maratonul Bucureşti în două ore, 13 minute şi 59 de secunde, fiind urmat de alţi doi kenyeni James Kheruiyot şi John Katio.

Timpul înregistrat de Koech este cel mai bun al competiţiei, de la cele trei ediţii desfăşurate până în prezent.

Ocupantul locului doi, James Kheruiyot a fost cronometrat cu timpul 2.15:33, iar John Katio a terminat cursa în 2.18:42.

La feminin, prima a trecut linia de sosire sportiva Sviatlana Konhan din Belarus (2.35:13), urmată de Jida Belaynesh (Etiopia, 2.39:49) şi Oxana Kuzmicheba (Rusia, 2.46:58).

Premiile pentru proba de maraton sunt următoarele: 3.000 de euro (pentru locul I), 1.500 de euro (locul al II-lea), 1.000 de euro (locul al III-lea), 500 de euro (locul al IV-lea) şi 250 de euro (locul al V-lea).

Proba de semimaraton a fost câştigată, la masculin, de Pius Kiprop (Kenya, 1.03:56). Pe locul doi s-a clasat Fredrik Uhrbom (Suedia, 1.08:16), iar poziţia a treia a fost ocupată de Cristian Prâsneac (România, 1.10:59).
În competiţia feminină de semimaraton, primele trei locuri ale podiumului au fost ocupate de românce: 1. Roxana Duţă (CSM Buzău, 1.19:15); 2. Monica Simu (CS Atletic Blaj, 1.20:56), 3. Domnica Popescu (CSM Bistriţa, 1.24:38).

Premiile pentru proba de semimaraton sunt următoarele: 500 de euro (locul I), 400 de euro (locul al II-lea), 300 de euro (locul al III-lea), 200 de euro (locul al IV-lea) şi 100 de euro (locul al V-lea).

Conform organizatorilor, la Maratonul Bucureşti au participat peste 4.000 de persoane, între care şi preşedintele Federaţiei Române de Tenis, Ruxandra Dragomir.

Competiţia s-a desfăşurat pe traseul Piaţa Constituţiei - B-dul Unirii - Piaţa Constituţiei - Piaţa Naţiunilor Unite - Calea Victoriei - Strada Ion Câmpineanu - Splaiul Independenţei - Opera Română - Podul Eroilor - Strada Ştirbei Vodă - Strada Izvor - Calea 13 Septembrie - Piaţa Constituţiei.

Organizatorii Bucharest City Marathon au anunţat că vor dona sumele de bani colectate către două ONG-uri, Hospice Casa Speranţei şi Viitor Plus Asociaţia pentru Dezvoltare Durabilă.