Atletism/Ogrăzeanu, campioană europeană de tineret la 100 metri

0

Atleta Andreea Ogrăzeanu a câştigat, vineri, medalia de aur în proba de 100 metri, iar Cristina Toma medalia de argint la triplusalt în cadrul Campionatelor Europene de atletism tineret de la Ostrava (Cehia).

Andreea Ogrăzeanu a încheiat cursa cu timpul de 11 secunde şi 65 de sutimi, fiind urmată de ucraineanca Darya Pizhankova (11.69) şi de germanca Leena Gunther (11.75).

În finala la triplusalt, Cristina Carmen Toma s-a clasat a doua, cu o performanţă de 13,92 metri. Medalia de aur a fost obţinută de sportiva elenă Paraskevi Papahristou (14,40 m), în timp ce pe locul trei s-a clasat poloneza Anna Jagaciac (13,86 metri).

Sportiva Mirela Lavric s-a clasat pe locul 8, ultimul, în finala probei de 800 metri din cadrul CE de tineret, cu timpul de 2 minute, 12 secunde şi 99 de sutimi. Proba a fost câştigată de rusoaica Yelena Arzhakova (1:59.41).

Joi, în finala la 10.000 metri, Nicolae Soare s-a clasat pe locul 16, cu timpul de 30 de minute, 34 de secunde şi 14 sutimi.