Atletism/România a terminat en-fanfare CE de juniori

0

În ultima zi a Campionatelor europene de atletism pentru juniori de la Tallinn (Estonia), Alina Rotaru, argint la lungime, şi Ioana Doagă, bronz la 1.500 m, au dus la 4 medalii (1 aur-1 argint-2 bronz) bilanţul delegaţiei României la actuala ediţie

Este încă o competiţie trecută cu brio de sportivii noştri, după cele 5 medalii de la CE de tineret şi cele 2 medalii de la Mondialele de cadeţi, obţinute în mai puţin de o lună.Duminică, la Tallinn, proba feminină de lungime a fost extrem de disputată, atleta româncă Alina Rotaru, luptând până la ultima săritură pentru titlul continental. În frunte, după primele două sărituri, se afla Lena Malkus, din Germania, cu 6,40 m, Rotaru reuşind săritura care i-a adus medalia de argint din ultima încercare - 6,36 m. Medalia de bronz a revenit rusoaicei Polina Iurcenko - 6,11 m.

La 1.500 m, Ioana Doagă a obţinut o preţioasă medalie de bronz, în 4'20"73/100, după o cursă rapidă pentru această categorie de vârstă (sub 19 ani), câştigată de Amela Terzic (Serbia) - 4'15"40/100, locul 2 fiind ocupat de irlandeza Ciara Mageean - 4'16"82/100.

La actuala ediţie a Campionatelor continentale ale juniorilor, România a cucerit 1 medalie de aur, prin Bianca Răzor, la 400 m, una de argint, prin Alina Rotaru, la lungime, şi 2 de bronz, prin Elena Panaet, la 3.000 m obstacole, şi Ioana Doagă, la 1.500 m.