Tiger Woods, în afara Top 50 jucători de golf după 15 ani

0

Tiger Woods nu mai face parte oficial din elita jucătorilor de golf după ce a fost aruncat în afara clasamentului Top 50, după 15 ani de dominaţie.

Ultima dată când sportivul american nu fusese clasat în primii 50 de jucători ai lumii a fost la 13 octombrie 1996. De atunci el a câştigat 14 campionate majore - Masters, US Open, British Open şi campionatul PGA - şi a fost desemnat cel mai bun jucător timp de 788 de săptămâni. Ultimul turneu câştigat a fost Masters-ul Australian din noiembrie 2009.

În acelaşi an, Tiger Woods a fost acuzat de infidelitate de soţia sa, de care a şi divorţat ulterior. Tumultul din viaţa personală s-a cunoscut şi pe teren, Tiger nereuşind să mai atingă vârful de formă de altădată.

Următoarea competiţie la care va fi prezent americanul este în California, la Frys.com Open. Pentru Cupa Preşedintelui din Asutralia de luna viitoare, el are nevoie de un wildcard din parte organizatorilor.