Tenis de masă/Tricolorele au ratat calificarea în optimi la Mondiale

0
Daniela Dodean

Echipa feminină a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia, după ce a pierdut, joi, în barajul împotriva Germaniei, scor 1-3, informează site-ul oficial al Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă.

Primul punct pentru România a fost adus de Elizabeta Samara, care a învins-o în cinci seturi, scor 3-2 (12-10, 11-9, 10-12, 3-11, 11-8), pe Kristin Silbereisen. Scorul a devenit egal, după meciul al doilea, Daniela Dodean cedând, tot după o partidă de cinci seturi, cu 2-3 (1-11, 11-5, 13-11, 10-12, 6-11), în faţa jucătoarei Jiaduo Wu. La fel ca primele două meciuri, cel de-al treilea a fost la fel de disputat, între Bernadette Szocs şi Sabine Winter, românca fiind învinsă cu 2-1 (10-12, 11-9, 5-11, 14-12, 6-11).

Elizabeta Samara a pierdut şi ea meciul al patrulea, cu Jiaduo Wu,
scor 1-3 (11-5, 7-11, 4-11, 8-11), iar Germania a obţinut astfel calificarea în sferturile de finală.

România va juca pentru clasarea pe unul dintre locurile 9-12 şi va întâlni în primul meci, vineri, de la ora 12.00, reprezentativa din Taiwan, echipa în faţa căreia a pierdut în faza grupelor, cu scorul de 1-3.