UPDATE: Spadasinele sunt reginele Europei!

0

Echipa feminină de spadă a României, formată din Anca Măroiu, Ana Maria Brânză, Simona Alexandru şi Loredana Iordăchioiu,  s-a impus cu 45-31 în faţa Rusiei în finala Campionatului European de scrimă de la Sheffield (Anglia).

ORA 19.55 România este din nou campioană europeană la spadă feminin. Este al patrulea titlul continental din 2006 încoace!!!!
România, campioană mondială în 2010, a început competiţia cu o victorie în primul tur, scor 45-27, în faţa Danemarcei, calificându-se în sferturile de finală, fază în care tricolorele au trecut, cu 43-37 de Ungaria. În semifinale, româncele le-au învins, cu 45-38, pe reprezentantele Franţei, obţinând "biletele" pentru finala europeană.

Pe planşă, în ultimul act al competiţiei, au evoluat Ana Maria Brânză, Anca Măroiu şi Simona Alexandru, în timp ce Loredana Iordăchioiu a fost rezervă. Adversarele lor au fost Tatiana Logunova, Lubov Şutova, Violeta Kolobova şi Anna Sivkova (rezervă).

Brânză şi Măroiu au început destul de timid finala, ambele înregistrând scoruri de 3-4, în faţa Tatianei Logunova, respectiv Lubov Şutova (6-8 general). Apoi Simona Alexandru a reuşit un categoric 8-3 cu Violeta Kolobova şi a dus România în avantaj, scor 14-11. Măroiu şi Logunova au terminat la egalitate, scor 2-2, după care rusoaicele au trimis-o pe planşă pe rezerva Sivkova în locul Violetei Kolobova, ce a reuşit să se impună în faţa Anei Maria Brânză, scor 4-2, reducând diferenţa la o tuşă, 18-17.

Alexandru a avut o nouă evoluţie foarte bună şi a mărit diferenţa la 22-17, după ce a întrecut-o pe Şutova cu 4-0. Anca Măroiu a continuat în aceeaşi notă precum coechipiera sa şi a dus scorul general la 28-19 după un 6-2 în asaltul cu Sivkova. Alexandru a urmărit apoi ca adversarele să nu se apropie şi a învins-o cu 6-4 pe Logunova, scor general 34-23. În ultimul asalt, Brânză nu a avut probleme cu Şutova, impunându-se cu 11-8 şi România cu 45-31.

Medaliile de bronz au revenit spadasinelor franceze, care le-au întrecut, cu 42-41, pe sportivele din Estonia

ORA 15.30 Iată rezultatele obţinute de spadasinele noastre în semifinala cu Franţa.

Alexandru - Flessel 15-11

ORA 15.15. În finală, ea va lupta pentru medaliile de aur cu Rusia, care a trecut (45-42) de Estonia. Disputa va avea loc la 18.35.

România, campioană mondială în 2010, a învins, în sferturile de finală, cu scorul de 43-37, reprezentativa Ungariei, formată din Dorina Budai, Emese Szasz, Edina Antal şi Edina Bekefi.

În semifinale, care vor începe la ora 14.00, România va întâlni selecţionata Franţei, formată din Sarah Daninthe, Laura Flessel-Colovic, Maureen Nisima şi Jose Jacques Andre Coquin, care a trecut, cu scorul de 45-41, de formaţia Poloniei.

În cealaltă semifinală se vor întâlni echipele Estoniei şi Rusiei. Estonia a trecut, în sferturile de finală, cu scorul de 45-38, de reprezentativa Germaniei, iar Rusia a învins, cu scorul de 45-32, reprezentativa Italiei.