Românii, vicecampioni mondiali la canoe 4 la competiţia de la Poznan

0

Echipajul României de C4, format din sportivii Gabriel Gheoca, Nicolae Bogdan, Mihail Simion şi Florin Comănici a câştigat medalia de argint, pe distanţa de 1000 de metri, la Campionatul Mondial de la Poznan (Polonia).

Tricolorii au fost întrecuţi pe distanţa de 1.000 de metri doar reprezentanţii Belarusiei.

Nicoleta Tertiş a adus României prima medalie - bronz pe distanţa de 1000 de metri, la kaiac simplu, în timp ce echipajul de canoe dublu - Dan Costea şi Petruş Gavrilă - s-a clasat pe locul opt, pe distanţa de 1000 de metri.

Delegaţia României va mai avea reprezentanţi sâmbătă în finalele masculine la C1 (canoe simplu) şi K4 (kaiac patru), precum şi în cea feminină la K2.

Obiectivul sportivilor români, obţinerea unei medalii, atât la kaiac, cât şi la canoe, plus câte o clasare pe locurile 4-6, a a fost îndeplinit.