România a ratat calificarea în sferturi

0

Naţionala de polo pe apă a României a încheiat la egalitate ultima partidă din grupele preliminare ale Campionatului European, 9-9 cu Muntenegru, şi va evolua în continuare pentru  locurile 7-12.

Tricolorii au fost la un pas de un succes răsunător în faţa deţinătoarei titlului. Însă la scorul de 8-8 au ratat mai multe posesii şi, în cele din urmă, Muntenegru a punctat când mai era aproximativ un minut de joc.

Andrei Iosep (foto) a egalat cu 25 de secunde înainte de final, însă campionii Europei au ţinut mingea pe ultimul atac pentru un egal care îi califică în sferturile de finală. Cel mai bun marcator pentru naţionala noastră a fost Iosep, cu trei goluri. Au mai contribuit Radu Cosmin, 2 goluri, Matei, Buşilă, Diaconu şi Negrean.