România merge la turneul preolimpic de polo după o victorie dramatică împotriva Croaţiei!

0

România a învins campioana europeană din 2010 şi totodată medaliata cu bronz la Mondialele din 2011, Croaţia, scor 16-15, la Campionatul European de polo. Victoria românilor a venit la loviturile de departajare.

După cele 4 reprize, scorul a fost egal, 10-10. S-au disputat două reprize de prelungire, de cîte 3 minute fiecare, iar egalitatea s-a menţinut, 12-12.

Golurile românilor au fost reuşite de Diaconu, Chioveanu, Kadar, Goanţă, Negrean (2), Buşilă, Iosep (2) şi Radu (3).

Partida a contat pentru stabilirea locurilor 7-10. În urma acestui succes, echipa noastră a obţinut calificarea la turneul preolimpic de la Edmonton.