România, locul 4 la Mondiale

0

Gimnastele pregătite de Octavian Bellu nu au reuşit să-şi îmbunătăţească clasarea de anul trecut de la CM, ele fiind pentru al doilea an consecutiv pe locul al patrulea.

Fără Sandra Izbaşa, rămasă acasă din cauza unei accidentări, româncele au fost pe toată durata concursului în lupta pentru podium. Cea mai mare notă (15.300) din concurs pentru delegaţia noastră a fost obţinută la bârnă, de Ana Pogras. Ultimul an în care echipa României a obţinut o medalie a fost la Mondialele de la Stuttgart, din 2007, când a ocupat locul trei. Astăzi (ora 12.00, DigiSport) intră în luptă şi echipa masculină, care s-a clasat pe locul şapte la finalul celor două zile de calificări. Marian Drăgulescu nu va concura din cauza unei accidentări, medicii lotului alegând să-l menajeze pentru finalele pe aparate.