România, locul 3 la CM de karate tradiţional

0

Delegaţia României care a participat la Campionatele Mondiale de karate tradiţional din Brazilia a ocupat locul al treilea în clasamentul pe naţiuni, câştigând patru medalii (două de aur şi două de argint).

România a fost devansată de Italia (şase medalii de aur, patru de argint şi trei de bronz) şi de Polonia (o medalie de aur, trei de argint şi trei de bronz).

Delegaţia României a fost condusă de sensei Dan Stuparu, preşedintele Federaţiei Române de Karate Tradiţional, şi a fost compusă din 10 sportivi: Simona Lare, Manona Danciu, Robert Miclea, Corina Tănăsescu, Adrian Cojocaru, Romeo Trandafir, Tiberiu Matei, Cornelia Nae şi Călin Marincaş.

La CM din Brazilia au participat 36 de ţări, care au aliniat la start 122 de sportivi.

Delegaţia României va reveni în ţară joi.