Reîncepe „Bătălia titanilor“, Usain Bolt - Tyson Gay

0

Triplul campion olimpic şi mondial a reuşit cea mai bună performanţă a anului la 100 metri, pe pista de la Daegu, în timp ce rivalul său a corectat recordul mondial la 200 metri în linie dreaptă.

Dintotdeauna probele de sprint au fost sarea şi piperul competiţiilor atletice. Şi deloc întâmplător din ele s-au ridicat mari campioni, vedete incontestabile ale sportului internaţional. Numai dacă ne referim la ultimele trei decenii, şi doar la 100 de metri, pe lista deţinătorilor recordului mondial îi găsim pe Carl Lewis, Donovan Bailey, Maurice Greene şi Asafa Powell. Toţi atleţi care şi-au făcut loc printre legende.

În august trecut, la Berlin, Usain Bolt a făcut senzaţie cucerind titlurile mondiale în trei probe de sprint: 100 metri, 200 metri şi ştafetă 4x100 metri. Nu oricum, ci cu record al lumii în primele două. Jamaicanul a impresionat nu atât prin seria victoriilor sale, cât prin modul în care le-a obţinut. Pe „sută" Bolt a pulverizat recordul mondial, acoperind distanţa în 9 secunde şi 58 de sutimi. O performanţă fantastică, cu 0,11 secunde sub cea reuşită tot de el, la Beijing.

Socotită proba-regină a atletismului, întrecerea pe distanţa a o sută de metri a fost atât de rapidă la Berlin încât şi cei veniţi în urma lui Bolt şi-au ameliorat rezultatele anterioare. Clasat pe locul doi, americanul Tyson Gay a alergat în 9,71 secunde, a treia performanţă mondială din toate timpurile. Patru zile mai târziu, Bolt s-a impus la fel de clar şi în finala la 200 metri. Şi de data aceasta el a doborât recordul mondial, tot cu 11 sutimi (19,19 secunde)!

Fireşte că aceste rezultate i-au adus jamaicanului titlul de cel mai bun atlet al anului 2009. Un an pe care Bolt l-a încheiat cu... frâna trasă, el anulându-şi câteva participări la concursuri pe motiv că doreşte să se odihnească.

De curând a început sezonul atletic în aer liber. Şi, cum era de aşteptat, printre competitori s-au numărat şi cei al căror nume impune respect. Primul dintre ei care a impresionat profund a fost Tyson Gay. În vârstă de 28 de ani, triplul campion mondial din 2007, de la Osaka, a fost cronometrat în 19,41 de secunde la 200 de metri! Ceea ce a însemnat un nou record mondial în proba alergată în linie dreaptă - din acest motiv, performanţa nu este omologată de către Federaţia Internaţională de Atletism.

Reuşita lui Gay s-a produs pe o pistă specială, construită la Manchester, în Marea Britanie. Şi ea a fost superioară celei stabilite în urmă cu 44 de ani, de compatriotul său Tommie Smith, la San Jose, în California (19,50 secunde).

Replica lui Usain Bolt a venit prompt, de la distanţă. Participant la concursul de la Daegu, în Coreea de Sud, jamaicanul a câştigat proba de 100 metri. El a alergat în 9,86 secunde, ceea ce reprezintă cea mai bună performanţă mondială a anului. Una inferioară cu doar 28 de secunde recordului care îi aparţine. Şi totodată o performanţă care, fiind obţinută la prima apariţie a lui într-un concurs important, anunţă un sezon atletic mai disputat ca oricând în probele de sprint.