Medalie de bronz pentru Andreea Munteanu la Campionatele Europene de gimnastică

0

Gimnasta Andreea Munteanu a cucerit vineri medalia de bronz, iar Alina Stănilă s-a clasat pe locul 12, în finală la individual compus, la Campionatele Europene de la Bruxelles.

Andreea Munteanu a primit notele 13.858 (sărituri), 12.766 (paralele), 14.400 (bârnă) şi 13.833 (sol), clasându-se pe locul trei (total de 54.857 puncte), în timp ce Alina Stănilă a ocupat locul 12, cu notele 13.333 (bârnă), 12.066 (sol), 14.166 (sărituri) şi 12.366 (paralele), total de 51.931 puncte.

Finala la individual compus a fost câştigată de italianca Enus Mariani, cu un total de 56.265 puncte, urmată de rusoaica Evghenia Shelgunova (55.199).

În primele două zile de concurs, echipa de junioare a obţinut medalia de bronz, iar cea de senioare s-a calificat în finală de pe primul loc. Trei gimnaste din lotul de senioare vor evolua şi în finalele pe aparate, scrie Mediafax.

Programul CE de la Bruxelles, în continuare, este următorul: finala pe echipe senioare (sâmbătă) şi finale pe aparate, junioare şi senioare (duminică). Senioarele nu vor concura la individual compus.