Judo/Alina Dumitru,medaliată cu aur la Cupa Mondială de la Bucureşti

0

Campioana olimpică la judo Alina Dumitru a obţinut, sâmbătă, medalia de aur la Cupa Mondială de la Bucureşti, la categoria 48 kilograme, după ce a învins-o în finală pe colega sa din lotul olimpic, Carmen Bogdan.

O altă finală pentru medalia de aur în care este implicată o sportivă din România, programată tot sâmbătă, se va disputa între Corina Căprioriu, campioana europeană en-titre la categoria 57 kilograme, şi Sarah Loko (Franţa).

Bucureşti găzduieşte pentru a doua oară în istorie o etapă de Cupă Mondială, prima având loc în 15 aprilie 2006. La evenimentul din Capitală, care se va încheia duminică, este prezent şi preşedintele Federaţiei Internaţionale de Judo, Marius Vizer.

Etapa de Cupă Mondială masculină se dispută tot la finalul acestei săptămâni, dar la Madrid.

Sâmbătă, la categoria 66 kilograme, Szoke Laszlo a fost eliminat din primul tur, la fel ca Ştefan Bichişan, la categoria 73 kilograme. La 90 de kilograme, Radu Valentin a reuşit să treacă de primul tur, urmând a-l întâlni în turul doi al grupei A pe britanicul Andrew Burns.