Ionuţ Gheorghe, în sferturi la CE de la Moscova

0

Pugilistul român Ionuţ Gheorghe s-a calificat în sferturile de finală la categoria 69 kg la Campionatele Europene de box de la Moscova, după ce l-a învins pe danezul Torben Keller, la puncte, cu 3-1.

Ionuţ Gheorghe va boxa azi, în sferturi, cu ungurul Balazs Bacskai, care a trecut în optimi de lituanianul Egidijus Kavaliauskas.

Georgian Popescu (cat. 64 kg) s-a calificat în optimile de finală după o victorie clară în faţa moldoveanului Valeri Sîrbu, cu 8-0. Următorul său adversar este armeanul Gracia Djavahian, meciul fiind programat luni.

Gabriel Podaşcă a fost învins în primul tur la cat. 60 kg, de ucraineanul Dmitri Bulenkov, la puncte, scor 9-4.

Răzvan Andreiana (cat. 54 kg) luptă luni, în optimi, cu finlandezul Matti Koota, când şi Constantin Bejanaru îşi va încrucişa mănuşile cu albanezul Christian Demaj, în optimi, la cat. 91 kg